Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Wyszukiwarka poznańskich grobów

Internetowa wyszukiwarka grobów jest narzędziem używanym przez cały rok. Ale w okresie jesiennym jej użyteczność jest nieoceniona dla wielu osób chcących odnaleźć grób bliskiej osoby. Wyszukiwarka to część większej całości, jaką jest System Informacji Przestrzennej Miasta Poznania. Jest ona prowadzona przez Zarząd Geodezji i Katastru Miejskiego GEOPOZ.

Wyszukiwarka grobów obejmuje 24 poznańskie cmentarze: komunalne Junikowo i Miłostowo, 13 cmentarzy parafialnych, 6 cmentarzy na Cytadeli (Bohaterów Polskich, Bohaterów Radzieckich, Żołnierzy Brytyjskich, Garnizonowy, Prawosławny, Św.Wojciecha), Cmentarz Zasłużonych Wielkopolan oraz 2 nieczynne przy ul. Samotnej i przy ul. Leśnej. Ta ostatnia nekropolia jest nowoopracowanym cmentarzem rzymskokatolickim. Administracyjnie podlegał on parafii Ducha Świętego w poznańskim Antoninku.

– Aktualnie w bazie mamy ponad 400000 opisanych grobów.– mówi Hanna Mamet, kierownik Działu Aktualizacji Danych SIP i Pomiarów GPS w GEOPOZie. – Wyszukiwarka jest stale poszerzana o nowe dane i funkcjonalności. W tym roku narzędzie zostało wzbogacone o dane dotyczące pochówków w kryptach, sarkofagach i przy kościołach. Dodatkowo zamieściliśmy zdjęcia i biogramy, gdyż pochowane tam osoby najczęściej są powszechnie znane i zasłużone. 

Poprzez wyszukiwarkę można znaleźć groby: Weteranów Powstania Wielkopolskiego, Weteranów Armii Krajowej czy Poznańskich Olimpijczyków. W przypadku Powstańców odznaczonych Wielkopolskim Krzyżem Powstańczym można wyświetlić dodatkowe informacje o zmarłym – biogram (na podstawie danych z Wielkopolskiego Towarzystwa Genealogicznego „Gniazdo”).

– Zauważyliśmy, że ostatnio często z naszej wyszukiwarki korzystają stowarzyszenia i grupy młodzieży szkolnej, które społecznie zajmują się porządkowaniem grobów Weteranów Powstania Wielkopolskiego. – dodaje Hanna Mamet.

Dzięki wyszukiwarce możemy znaleźć groby wielu wybitnych Polaków, m.in.: generała Jana Henryka Dąbrowskiego, kompozytora Feliksa Nowowiejskiego, lekarki i misjonarki Wandy Błeńskiej czy światowej klasy ortopedy Wiktora Degi.

Aby skorzystać z wyszukiwarki, nie potrzeba wiele. Wystarczy komputer stacjonarny lub urządzenie mobilne z dostępem do Internetu. Nie ma specjalnej aplikacji. Wystarczy wejść na sip.geopoz.pl/sip/cmentarze/raport i wypełnić rubryki: nazwisko i imię osoby zmarłej, nazwa cmentarza, data urodzenia, data zgonu lub pochówku. Nawet jeśli nie znamy wszystkich danych i wypełnimy jedynie kilka rubryk, mechanizm uruchomi proces szukania. Z wyników wyszukiwania możemy przejść na mapę lub poznać powiązania (np. biogramy, inne osoby pochowane w tej lokalizacji).

Opcje strony

do góry