Aktualności

Poznaj nowy SIP!

17.03.2025

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z artykułem na temat naszego nowego Systemu Informacji Przestrzennej. W tekście znajdziecie odpowiedzi dlaczego powstał nowy SIP, jak poruszać się po portalu oraz, jakie są jego nowe funkcjonalności.

Dlaczego powstał nowy SIP?

System Informacji Przestrzennej Miasta Poznania jest złożony z wielu elementów, zaś portal udostępniający usługi mapowe dla mieszkańców jest tylko jednym z nich. Niektóre z elementów tworzących dotychczasowy SIP przestały być wspierane przez nowoczesne przeglądarki internetowe, dodatkowo system nie umożliwiał użytkownikom samodzielnego korzystania z zewnętrznych usług dotyczących danych przestrzennych. Aby usprawnić zarządzanie systemem oraz zapewnić jego spójność technologiczną konieczne stało się wdrożenie nowej wersji SIP-u, bazującej na nowoczesnych i kompatybilnych rozwiązaniach.

Jak się poruszać po portalu?

Nowy SIP zapewnia dostęp do atrybutów wszystkich aktywnych warstw prezentowanych w formie rozwijalnych tabel - funkcjonalność, której nie było w dotychczasowym SIP. Zakres udostępnionych informacji zależy od włączonych warstw tematycznych. Ponadto nowy SIP zapewnia dostęp do raportów tematycznych oraz ich sprawnego wyszukiwania. Włączanie kolejnych warstw tematycznych dotyczących zadań realizowanych przez poszczególne wydziały Urzędu Miasta Poznania będzie możliwe po uzgodnieniu z właściwymi jednostkami.

Jakie są nowe funkcjonalności?

Nowa wersja SIP Miasta Poznania posiada szerszy zakres funkcjonalności w porównaniu do poprzedniej wersji. Oferuje rozwiązania, których dotychczasowy SIP nie posiadał, w tym:

- możliwość dogrywania własnych plików,

- obsługę zewnętrznych usług OGC i użycia ich w analizie,

- prowadzenie analiz z wykorzystaniem bufora,

- przeglądanie atrybutów warstw,

- tworzenie własnej konfiguracji mapy,

- szybką konfigurację raportów tematycznych przez administratora na potrzeby użytkowników SIP,

- przeszukiwanie drzewa warstw,

- łatwy dostęp do podstawowych informacji o różnych obiektach przestrzennych

w oparciu o tzw. mapę prostą,

- możliwość konfiguracji wielu prezentacji mapowych w dwóch aspektach: oddzielne mapy tematyczne (jak obecnie Consumer Portal) oraz wiele map w jednym portalu (jak obecnie w mapie SIP oraz Hydrografii).

 

Struktura własności w SIP-ie.

W SIP Miasta Poznania GEOPOZ udostępnia za pomocą map i raportów dane, które przekazały nam jednostki miejskie lub inne podmioty, a także takie, które wytworzyliśmy np. w oparciu o materiały fotogrametryczne. Aby dane pozyskiwane od innych jednostek mogły zostać udostępnione, nierzadko muszą zostać zestandaryzowane i zharmonizowane.

Za gromadzenie danych dotyczących nieruchomości w większości odpowiada Wydział Gospodarki Nieruchomościami (WGN) UMP. Ten wydział decyduje także o zakresie ich udostępnienia w otwartym SIP Miasta Poznania.

Warstwa struktura własności, mimo iż wiąże się z prawami do nieruchomości przygotowana została w oparciu o inne zbiory danych. Dostępna obecnie w ramach mapy zaawansowanej będzie również dostępna w ramach mapy prostej, w połączeniu z warstwą ewidencji gruntów i budynków oraz ewidencją ulic i adresów. Zapewni to możliwość przeprowadzenie podstawowych analiz w zakresie własności gruntów, także na urządzeniach mobilnych. Wspomniana konfiguracja zostanie udostępniona do końca marca br.

W związku z dużym zainteresowaniem mieszkańców Poznania, a także tym radnych osiedlowych i radnych Rady Miasta Poznania informacjami dotyczącymi praw do gruntów Miasta Poznania oraz gruntów Skarbu Państwa, do końca kwietnia br. odtworzona zostanie warstwa mapowa obrazująca powierzenia gruntów ZZM, ZDM, ZLP, POSIR, ZTM. Ponadto przygotowany zostanie raport umożliwiający szybkie ustalenie, jakie działki powierzono wymienionym jednostkom.

Na podstawie uzgodnień poczynionych z WGN udostępnione będą warstwy tematyczne dotyczących trwałych zarządów ustalonych na rzecz jednostek miejskich i Skarbu państwa odpowiednio na gruntach Miasta Poznania i Skarbu Państwa. Warstwy dotyczące trwałych zarządów powinny pojawić się w SIP również do końca kwietnia. Okresowo mogą one posiadać pewne braki w zakresie trwałego zarządu powstającego z mocy prawa.

Nazwy jednostek na rzecz, których ustanowiono trwały zarząd, pojawią się w raporcie: BAZA EWIDENCJI GRUNTÓW ZGIKM GEOPOZ SZUKANIE PO NUMERZE DZIAŁKI udostępniającym szeroki zakres o nieruchomościach, dostępnym już w nowym SIP.

Obecnie, wspólnie z WGN pracujemy nad możliwością udostępnienia danych dotyczących także innych praw do nieruchomości.

Gdzie mogę zdobyć więcej informacji?

Zachęcamy do zapoznania się z filmami instruktażowymi dostępnymi tutaj. Ponadto, w porozumieniu z Wydziałem Wspierania Jednostek Pomocniczych UMP w najbliższym czasie zorganizujemy szkolenia on-line dla radnych osiedlowych, a następnie dla wszystkich chętnych Użytkowników.

 

Opcje strony

do góry