Zarząd Geodezji i Katastru Miejskiego GEOPOZ

24.04.2024, 11:21

XXX Mistrzostwa Polski Geodetów w tenisie ziemnym

Zarząd Geodezji i Katastru Miejskiego GEOPOZ oraz Zarząd Oddziału Wielkopolskiego Stowarzyszenia Geodetów Polskich gościły przedstawicieli środowiska geodezyjnego podczas jubileuszowych XXX Mistrzostw Polski Geodetów w Tenisie Ziemnym o puchar Głównego Geodety Kraju. Impreza odbyła się w dniach 29 - 31 sierpnia 2013 roku na obiektach Parku Tenisowego OLIMPIA w Poznaniu.

Turniej zaszczycili swoją obecnością: honorowy patron zawodów - Prezydent Miasta Poznania, Ryszard Grobelny oraz Pan Jakub Giza, reprezentujący Głównego Geodetę Kraju, Wojewódzki Inspektor Nadzoru Geodezyjnego i Kartograficznego - Pani Lidia Danielska, Geodeta Województwa Wielkopolskiego - Pan Piotr Liberski, a także Geodeta Miejski z Katowic - Pan Roman Rohaczyński. Honorowy patronat nad zawodami objął także Wojewoda Wielkopolski.

Tegoroczne Mistrzostwa zakończyły się pełnym sukcesem - przy słonecznej pogodzie, na kortach Parku Tenisowego Olimpia położonego wśród pięknych terenów rekreacyjnych Poznania, rozegrano kilkadziesiąt emocjonujących meczów w różnych kategoriach. Nie zabrakło wielu sportowych niespodzianek, a rywalizacja zakończyła się zaskakującymi wynikami - żaden z ubiegłorocznych mistrzów nie obronił tytułu. Przegrał nawet wielokrotny, "etatowy" mistrz - Jacek Piętka z Gdańska, który jednak zmagał się nie tylko z przeciwnikami, ale niestety także z kontuzją. Mimo to zajął trzecie miejsce, a ponadto otrzymał puchar FAIR PLAY i GLORIA VICTIS.

Niekwestionowanym bohaterem Mistrzostw został Kazimierz Mertuszka w Wałbrzycha. Jego styl gry, choć może nietypowy, okazał się bardzo skuteczny - pan Kazimierz wygrał wszystkie kategorie, w których uczestniczył: zdobył pierwsze miejsce w grze pojedynczej 50-65 lat, w grze podwójnej i grze mieszanej.
Mistrzostwa przyniosły także udane debiuty i pozwoliły odkryć nowe tenisowe talenty - w dwóch kategoriach (gra pojedyncza pań oraz gra pojedyncza mężczyzn do 50 lat) mamy zupełnie nowych mistrzów: Annę Tutaj oraz Łukasza Ciapragę (obydwoje z MGGP Aero Tarnów), którzy startowali w turnieju po raz pierwszy.
W kategorii najstarszej (powyżej 65 lat) na podium powrócił Leszek Ferenc z Wrocławia. Warto też zaznaczyć, że pierwszy w historii zostały rozegrane deble kobiet - mamy nadzieję, że na stałe wpiszą się one w program kolejnych edycji turnieju.
Zwieńczeniem Mistrzostw był emocjonujący pojedynek w ostatnim finale, w którym to poznański debel: Jan Macyszyn (który występował w podwójnej roli - jako zawodnik oraz kierownik turnieju) i Leszek Storożuk, przy stanie 1:1 w setach, w super tiebreaku obronił do stanu 2:9 sześć kolejnych meczboli, by w końcu przegrać 10:12 z parą Bogumił Koczot (Gdańsk) i Kazimierz Mertuszka (Wałbrzych).

Mistrzostwa upłynęły w duchu przyjacielskiej rywalizacji, a ogólnopolski charakter zawodów sprawił, że turniej był nie tylko okazją do sportowych rozgrywek, ale też miejscem wymiany doświadczeń i prezentacji zawodowych osiągnięć. Miłej atmosfery dopełnił wieczorny grill pierwszego dnia zawodów oraz pożegnalna kolacja, podczas której rozdano nagrody zwycięzcom poszczególnych kategorii.

Wszyscy uczestnicy otrzymali upominki, pamiątkowe koszulki i dyplomy, a zwycięzcy puchary i nagrody ufundowane przez Miasto Poznań oraz sponsorów (MGGP Aero, Główny Urząd Geodezji i Kartografii, Canon, Esri Polska oraz InterTim.

Wyniki końcowe:
W klasyfikacji drużynowej I miejsce zajęli przedstawiciele województwa Mazowieckiego, II miejsce przypadło drużynie z Gdańska, a III - z Bydgoszczy.
W grze pojedynczej kobiet zwyciężyła Anna Tutaj, II miejsce zajęła Ludmiła Pietrzak, a III - Mirosława Szymczak.
W kategorii mężczyzn do 50 lat wygrał Łukasz Ciapraga, II miejce - Artur Borowy, III miejsce - Jacek Sztubecki.
W kategorii mężczyzn 50-65 lat: I miejsce - Kazimierz Mertuszka, II miejsce - Marek Sobieszek, III miejsce - Jacek Piętka.
W kategorii mężczyzn powyżej 65 lat I miejsce zajął Leszek Ferenc, II - Mieczysław Kołodziejczyk, III - Janusz Kwiecień.
W grze podwójnej mężczyzn zwyciężyli: Bogumił Koczot i Kazimierz Mertuszka, II miejsca zajęli: Jan Macyszyn i Leszek Storożuk, a III - Mieczysław Kołodziejczyk i Marek Sobieszek.
W grze podwójnej kobiet I miejsce zdobyły: Mirosława Szymczak i Anna Tutaj, II - Ludmiła Pietrzak i Ewa Walewska, a III - Maria Jegier i Barbara Niewiedział.
W grze mieszanej I miejsce przypadło parze: Ewa Walewska - Kazimierz Mertuszka, II: Marii Jegier i Leszkowi Storożukowi, III: Annie Tutaj i Bogumiłowi Koczotowi.
Rozegrano także turniej pocieszenia w kategorii do 55 lat, w którym zwyciężył Leszek Storożuk, a II miejsce zajął Michał Olchawa oraz w kategorii powyżej 55 lat, w której I miejsce przypadło Ryszardowi Paluchowi, a II - Tadeuszowi Kościukowi.
W kategorii "fair play" uhonorowano Jacka Piętkę, który otrzymał również puchar "Gloria victis", a Seniorem Mistrzostw został Jan Jarmoc.

Zapraszamy do zapoznania się z galerią zdjęć (.pps 6,9 MB) i szczegółowymi wynikami zawodów (.pps 5 MB).